Pierwsza szkoła parafialna w Regulicach powstała w XVI wieku. Szkoła ta mieściła się w drewnianym budynku obok kościoła. Pieczę nad nią sprawował proboszcz parafii. Z ramienia kapituły krakowskiej nad szkołami parafialnymi nadzór sprawował Dekanat Nowogórski. Do szkoły tej uczęszczali chłopcy od 6 roku życia.
W XVIII wieku do szkoły zaczęły również uczęszczać dziewczęta. Nauka w tej szkole trwała 2 lata. Na terenie Regulic szkoła parafialna funkcjonowała do połowy XVIII wieku.
Ok. 1835r. wybudowano w Regulicach szkołę. W początkowym okresie była 4-klasową szkołą ludową i podlegała Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Uczęszczały do niej wówczas dzieci z trzech gromad: Regulic, Nieporazu i Grojca.
W 1911r. do szkoły dobudowano dwie sale lekcyjne oraz mieszkanie dla kierownika szkoły.
W okresie międzywojennym stała się szkołą powszechną trzeciego stopnia prowadząc 6 klas. Podczas okupacji niemieckiej w latach 1941-1944 w budynku szkoły mieściła się szkoła niemiecka oraz kwaterowało wojsko niemieckie. Władze niemieckie pozostawiły w pracy tylko dwie osoby: kierownika Władysława Golinowskiego i nauczyciela Antoniego Wilimka. Pozostali nauczyciele zostali zwolnieni. Nauczanie polskich dzieci prowadzono w polskiej szkole, która w czasie okupacji swoją siedzibę miała w budynku gromadzkim. W szkole polskiej pracę pojęły nauczycielki: Michalina Golinowska, Maria Talar i Władysława Habelanka. Władze okupacyjne zabroniły nauczania historii i geografii.
W roku 1945 w wyniku pożaru część szkoły została zniszczona wraz z cennymi pamiątkami . Przystąpiono do remontu i częściowej odbudowy szkoły. Począwszy od 1946 roku była szkołą powszechna trzeciego stopnia prowadzącą siedem klas.
W roku szkolnym 1946/7 funkcjonowała również jako szkoła zbiorcza dla Alwerni i Grojca, gdyż szkoły obydwu tych wsi nie miały klasy siódmej. Uczniowie tych miejscowości w celu ukończenia ostatniej klasy odsyłani byli do szkoły w Regulicach. W roku 1958/59 powstał w Regulicach Komitet Budowy Szkoły jako pomnika Tysiąclecia Polski. Komitet od samego początku swojego istnienia bardzo prężnie działał czyniąc starania o zakup placu pod budowę nowej szkoły i gromadził materiały budowlane.
19 lipca 1963 r. założono akt erekcyjny pod nowobudowaną szkołę. Rok szkolny 1964/65 przyniósł upragnione otwarcie nowej szkoły. Uroczyste otwarcie nastąpiło 26 września. Szkole nadano imię Aleksandra Zawadzkiego.
W roku szkolnym 1990/91 zmieniono imię patrona. Odtąd jest nim Tadeusz Kościuszko. Do szkoły obecnie uczęszczają dzieci z dwóch miejscowości Regulic i Nieporazu.
W 1997 r. założono Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu skupiające najbardziej aktywnych mieszkańców i sympatyków obydwu miejscowości. Stowarzyszenie za główny cel postawiło sobie wybudowanie na terenie Regulic obiektów sportowych mających służyć ogółowi mieszkańców teraz i w przyszłości. Dzięki jego staraniom rozpoczęto budowę dużej sali sportowej o wymiarach 18mx36m wraz z zapleczem i widownią. Było to przedsięwzięcie bardzo kosztowne, ale obecnie pozwala dzieciom, młodzieży i dorosłym lepiej rozwijać swoja sprawność fizyczną.
Jesienią 2002 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej hali sportowej.
Od roku szkolnego 2000/01 placówka funkcjonuje jako sześcioletnia szkoła podstawowa. Absolwenci są dowożeni do gimnazjum w Alwerni.
Szkoła w Regulicach chlubi się bardzo dobrym poziomem nauczania, który potwierdzają przeprowadzane corocznie badania kompetencji po klasie VI, sukcesy uczniów w konkursach, zawodach i przeglądach, również na szczeblu ogólnopolskim. Uczniowie osiągają znakomite wyniki w sporcie. Szkoła posiada bogatą kolekcję pucharów i dyplomów zdobytych na zawodach gminnych, rejonowych, wojewódzkich i ogólnopolskich.